СЪДЪРЖАНИЕ
I. Пресконференции на основните политически сили
- Пресконференция на новоучредената партия "Нова демокрация"
- Пресконференция на Партия "Нова България"
-Пресконференция на БСДП
- Пресконференция на Движението за социален хуманизъм в БСДП
- Пресконференция на Националния изпълнителен съвет на СДС
- Пресконференция на Народен съюз, ДП-НС
- Редовна пресконференция на ОСД в БСП
II. Заседания на Министерски съвет
III.Срещи, пресконференции и изявления на президента
IV. Актуални теми в радиотелевизионните предавания
V. Нови политически организации и движения в българския политически живот
I. ПРЕСКОНФЕРЕНЦИИ НА ОСНОВНИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ СИЛИ
29.11.1995 г.
Пресконференция на новоучредената партия "Нова демокрация"
Място на провеждане: Народно събрание
Участващи: Николай Кисьов - председател, Орлин Драганов- зам.-председател, Иво Трайков- зам. -председател
Резюме: На пресконференцията бе съобщено за учредяването на партия "Нова демокрация" на 10.10.1995 г. и официалното регистриране на 28.11.1995г. Председател на партията е Николай Кисьов; зам.-председатели Иво Трайков и Орлин Драганов; председател на софийската организация - Веселин Аврамов. Членове на партията са проф. д-р Тончо Трендафилов, проф. Тихомир Панев, интелектуалци и много бивши съпартийци от Бизнесблока. Централният изпълнителен съвет се състои от 18 души.
Николай Кисьов обяви, че "Нова демокрация" не е паралелна структура на Българския Бизнесблок на Жорж Ганчев. Те не отцепват хора от БББ, а се обръщат към онези, които са го напуснали и им предлагат сътрудничество.
Структурите по места са организации, напуснали Бизнесблока, било то самоволно или принудително, като Пловдив, Варна, Видин, Добрич. В Благоевград - част от структурата е преминала в "Нова демокрация".
Партията е парламентарно представена чрез отцепилите се от ПГ на БББ - Николай Кисьов, Иво Трайков, Орлин Драганов. Кристиян Кръстев не е участвал в създаването на "Нова демокрация".
В политическото пространство "Нова демокрация" определя своето място вдясно от центъра.
Първият конгрес на партията ще се проведе през месец май 1995 г. в зала No 1 на НДК, когато ще бъде избрано ново ръководство.
Структурите на "Нова демокрация" се изграждат на четири степени. Общо организациите от четири степени, каза г-н Кисьов, са над 200, а извън тях имат и клубове в малките населени места под 4 000 души.
Учредителното събрание на софийската организация е насрочено за 29 октомври. През текущата седмица ще се проведат учредителните събрания във Видин и Пловдив, а следващата - в Казанлък, Велико Търново и Варна. Добрич и още десетина града чакат да бъде определена дата за събрание.
"Нова демокрация" стартира с програма /с обем от 17-18 стр./ разработена от специален екип - под ръководството на проф. д-р Тончо Трендафилов и д-р Орлин Драганов. Съвместно с други специалисти са работили по въпросите за националната сигурност, социалните въпроси, икономическите проблеми на обществото. Тази програма е основа, към която ще се приемат нови предложения, които ще бъдат обработени и предложени за обсъждане на Конгреса на партията, за да може да се приеме една действаща и отговаряща на изискванията на "Нова демокрация" програма. Орлин Драганов отбеляза, че в програмата се прави анализ на ситуацията в последните пет години и се начертава това, което трябва да се прави оттук нататък.
Иво Трайков съобщи, че предвиждат от януари 1996г. много широка външно-политическа дейност. Първо ще направят посещения на най-високо ниво в почти всички съседни страни. В качеството си на депутати, и на ръководство на партия "Нова Демокрация". След това предстои обиколка из страните от бившия соц. лагер /Полша, Чехия, Словакия/. Вероятно ще посетят Германия, Люксембург и Русия. С тези обиколки, които ще бъдат финансирани с лични средства, те целят засилване контактите със сродни политически партии, за каквито смятат всички партии в дясно от центъра.
"Нова демокрация" е партия — модел на онази демокрация, която хората искат, каза Николай Кисьов, а не която политиците налагат.
Г-н Драганов изтъкна, че може да са 181-та партия, но ще се борят за извеждане на страната от блатото, в което се намира. Приоритет според тях е борбата срещу разпадането на държавността. Орлин Драганов сподели, че с БББ ще могат да направят много неща, тъй като програмата на Бизнесблока не е лоша. Според него "Нова Демокрация" ще стане широко представена партия, привличайки голяма част от бившите членове на Бизнесблока и значителна част от българската интелигенция. Няма да представя само бизнеса, а и науката, културата, образованието, икономиката. "Нова Демокрация" гарантира за провеждането на една честна политика и няма да се отклони наляво от десните си позиции.
Иво Трайков подчерта, че ще опитат да развият свои младежки и студентски организации, като спрямо студентите имали специална програма. "Нова демокрация" има предложение, което все още не е обсъдено и решено, да награждават първите трима по успех от завършващите във всички университети.
На въпрос на Весела Донева /в-к "Дума"/ - дали Валентин Мавродинов Варна/ е напуснал и партия "Нова България", като преди това излезе от Българския Бизнесблок - Николай Кисьов отговори, че Мавродинов с още 40 човека вече са определили датата на учредителното събрание във Варна. Председател на местната организация е доц. Трайков, а Мавродинов е координатор.
Орлин Драганов определи БББ като един огромен автобус с един постоянен шофьор - Жорж Ганчев. Хиляди са се качвали, но и хиляди са слизали от този автобус, защото в БББ интелектът, умът и потенциалът не се е признавал.
Отразил събитието: Зорница ХРИСТОВА
30.11.1995 г.
Пресконференция на Партия "Нова България"
Място на провеждане: пресклуб на Агенция София прес
Участващи: д-р Илиев- организационен секретар; г-н Чачев - експерт на партията; г-н Христо Гагов - ръководител на Пловдивската организация на ПНБ.
Връзка с други събития:
1. Предстоящите президентски избори;
2. Краят на югоембаргото.
3.Засегнати проблеми:
1.Началото на президентската кампания.
2.Дискусията по повод приемането на държавния герб.
3.Подписката за завръщане на Симеон Кобурготски.
4.Позицията на ПНБ по отношение на частичното вдигане на югоембаргото.
Резюме на текста:
В своето експозе д-р Илиев представи анализ на експертната група на ПНБ относно президентската кампания. Анализаторите на ПНБ не са изненадани нито от кандидатурите на Желю Желев и Жорж Ганчев, нито от реакциите на основните политически сили, това, че БСП крие своята кандидатура, СДС се "мръщи" на Желю Желев, а самият г-н Желев поднася рози на г-н Доган и очаква подкрепата на етническата партия ДПС е напълно логично с оглед десетгодишното развитие на политическите процеси в страната. За разлика от други държави, значението на президентските избори в България е по-малко от парламентарните и местните, с които се разпределят реалните властови ресурси. Това дава възможност на БСП, която овладя солидни позиции в останалите структури на властта, да изтъргува президентския пост. Именно това е шансът на Желю Желев, който без решаващата помощ на БСП е почти неизбираем. Въпреки че в социалистическата партия има среди, желаещи д-р Желев да бъде /…/ държавен глава, ПНБ не смята, че такъв вариант ще се …
...загубата на Желев, при положение, че ЛС се дистанцира от него, е неизбежна. ПНБ ще застане зад дясна кандидатура. От гледна точка на политическото си поведение БСП е дясна партия. Тя е заинтересова да осъществи пазарните реформи. Всички хипотези, че се извършва pекомунизация са или заблуждения или пропагандни клишета за атака срещу управляващата партия. Но от друга страна, ако СДС издигне Иван Костов за президент, ПНБ ще го подкрепи, макар със скърцане на зъби, защото Костов е направил много бели с "реформата" и е един доста слаб политик. Въпреки това критерият за ПНБ е дясна кандидатура.
Д-р Илиев заяви, че не са дискутирали кого персонално ще подкрепят, защото СДС и БСП не са обявили своите кандидатури, но във всички случаи ще отстояват принципната си позиция.
Д-р Илиев се спря и на частичното вдигане на югоембаргото. Във връзка с това той подчерта, че България е понесла твърде чувствителни загуби (между 8 и 11 млрд. долара) от стриктното съблюдаване на своите задължения. Съвсем не е малка заслугата на България за неразпространението на конфликта. Всичко това ни дава основание да претендираме за компенсиране на претърпените загуби, отбелязва д-р Илиев.
В заключение той обърна внимание на въпроса за герба и евентуалното идване на Симеон II в България. ПНБ застава зад позицията, че българският герб трябва да бъде коронован лъв и се присъединява към изтъкваните досега мотиви. Според партията няма логика да се отива на референдум, защото и тази формула е идентична с парламентарната - мнозинството решава. По отношение на Симеон II д-р Илиев смята, че той няма да дойде в България, защото това ще създаде конфликтна ситуация и ще се окаже, че неговата личност на практика не обединява, а разединява българския народ. Ако той предварително декларира, че се отказва от трона, ПНБ ще бъде първата партия, която ще го покани, защото е личност, която ще има принос за страната ни.
Отразил събитието: Елица ХРИСТОВА
04.12.1995
Пресконференция на БСДП
място на провеждане: заседателната зала на партията - ул. "Екзарх Йосиф" 37
Участващи: Петър Дертлиев - председател, Теодор Дечев - зам.-председател, Ангел Ахрянов – зам. – председател
Засегнати проблеми:
1. Въпросът за короната в държавния герб
2. Зърнените афери
3. Местни избори '95
4. Предстоящите президентски избори
Резюме на текста:
В началото на пресконференцията г-н Дертлиев направи кратък коментар на актуалните събития от българския политически и обществен живот. Акцентите в експозето му бяха три - НАТО, преустановяването на дейността на пловдивската популярна банка (наречена от г-н Дертлиев "бивша борческа банка") и въпросът за короната в българския герб. Според него Великото народно събрание е решило последния проблем много ясно - лъвът трябва да е без корона. Г-н Дертлиев посочи, че се пресилват нещата с търсенето на символното, историческото и хералдическото значение и стойност на короната - ако короната е символ на държавността, нима някой се е обявил срещу нея. Той би разбрал подобни доводи, ако всички защитаващи идеята за корона в герба не били до един изявени монархисти. И според г-н Дертлиев в момента покрай спора за герба се поставял и въпроса за монархическо управление в България.
Лидерът на БСДП посъветва интелектуалците, застанали зад подписката с покана към Симеон II да посети България, да не бъдат наивни, защото и чрез нея отново се поставя въпроса за монархията. В тази връзка г-н Дертлиев сподели вижданията си за образа на Симеон II, който според него е изграден от медиите с предварително подготвени изявления от мозъчни тръстове. Това е един изкуствен образ, заключи г-н Дертлиев. Ето защо той е за това, Симеон II да дойде в България не за ден, два, а за повече, за да се види човекът, а не медийният образ.
След този коментар журналистката от в. "Дума" Весела Донева поиска уточнение по какъв начин г-н Дертлиев ще опознае истинската същност на Симеон - може би ще го поканят на Изпълнително бюро на БСДП. Отговорът на д-р Дертлиев бе, че по-вероятно е БСП първа да го покани. След последвалия въпрос каква ще е реакцията на БСДП, ако СДП покани царя, Дертлиев отговори, че това е тяхно право, стига да не го правят завоалирано.
На въпрос каква е вероятността да бъде издигната кандидатурата на Симеон за президент, председателят на БСДП отговори, че поради дефицита в асортимента е твърде вероятно това да стане. На него му правело голямо впечатление обещанията на монархистите, че ако Симеон се върне в България, английският двор ще изплати външния ни дълг. Как ще стане това, попита г-н Дертлиев, след като чуждата институция не може да оправи собствения си бюджет. Нещо повече, проблемите в кралското семейство навеждали на мисълта за трудната сменяемост на монарсите. Ето защо д-р Дертлиев предпочитал републиканското управление поради по-лесната процедура за сменяне на провалилите се висши държавници. Това, от което се възмущавал, било аморалното превръщение на някои републиканци в монархисти. Не можело днес да си републиканец, а утре - монархист.
БСДП е против короната в българския герб, защото в нашите условия тя е символ не само на държавността, но и на монархическата идея. И ако БСП промени становището си и прокара короната в герба, г-н Дертлиев за пореден път ще се убеди в тяхната безкрайна пластичност. Твърдото становище на Дертлиев е, че Конституцията не трябва да се пипа за щяло и нещяло. По повод местните избори г-н Дертлиев заяви, че БСДП са доволни от резултатите. Те се гордеят с 22-те хиляди гласа, които те са довели за СДС, които били единствените гласове плюс, а не минус. Г-н Ахрянов допълни, че това са гласовете почти на една община.
След поискан коментар за новия опозиционен център Народен съюз, РДП и Нов избор, г-н Дертлиев обърна внимание, че той бе създаден с издигането на президентската кандидатура на Желю Желев. И според него не случайно СДС счита Народния съюз за свой конкурент в битката за идентификация и политическо място. А на конкретния въпрос, дали БСДП ще подкрепи Желю Желев, Дертлиев отговори, че социалдемократите ще изберат човек, който ще следва определена политика. И едва след като се запознаят с програмата му, биха могли да дадат някакъв точен отговор. По този повод той сподели, че с избързването на Демократическата партия при оповестяването на техния избор за кандидат-президент (които между другото не се посъветвали дори с БЗНС) отдалечили СДС от Желев. По този начин Народният съюз за пореден път показал, че се отказва от компромиси с оглед на личната си перспектива. В последните общински избори Народният съюз имал големите шансове за свой кмет на Хасково и Бургас (по споразумение със СДС), но те предпочели Ренета Инджова. Теодор Дечев добави, че най-вероятно президентските избори ще са през октомври-ноември следващата година. Според него една президентска кампания трябва да продължи не повече от 7-8 месеца, защото в противен случай кандидатът става досаден за аудиторията. Което означава, че няма нужда БСДП да бърза и е разумно окончателното си решение да вземе в началото на месец май. От началото на месец януари в БСДП ще започне вътрешнопартийна дискусия по повод президентските избори и в посочения по-горе срок Националният комитет на социалдемократическата партия ще вземе окончателното си решение. Така че на този етап несериозно било всяко твърдение, че Петър Дертлиев ще се кандидатира или не в президентските избори.
Теодор Дечев направи кратък коментар и на въпроса за зърнените афери. Той подчерта, че ако са верни посочените цифри за изнесеното от страната жито и имаме предвид кои са основните пристанища, занимаващи се с тази дейност, а те са Балчик, Варна и Бургас, лесно може да се провери дали практически това е реализируемо. Според него посочените пристанища не разполагат с такива технически възможности за износ на посочените в пресата количества зърно, обаче въпросът къде е житото оставал. Отговорът на г-н Дечев е, че то е у производителите или у прекупвачите, които не са доволни от изкупните цени и изчакват no-добри оферти.
Отразил събитието: Силвия ПЕТРОВА
04.12.1995
Пресконференция на Движението за социален хуманизъм в БСДП
Място на провеждане: пресклуба на София прес
Участващи: Стефан Радославов, Захари Карамфилов, Стефан Нешев, Тодор Марков, Лили Минчева
Резюме на текста:
Анализирайки резултатите от общинските избори г-н Радославов изтъкна, че тенденцията за БСДП е ясна - социалдемократите трябва да следват своя самостоятелен път. Движението за социален хуманизъм ще отстоява този път. В отговор на въпрос, г-н Радославов даде да се разбере, че социалните хуманисти смятат да разрешат всичките си проблеми по вътрешнопартийна линия и нямат намерение да занимават Социнтерна със себе си. Те имали голямо търпение и воля, независимо че ръководството на БСДП не ги зачитало за опозиция.
На въпрос провежда ли БСП дясна политика, г-н Радославов изрази съгласието си с такъв извод, защото частният капитал в България е в зародиш, а без приватизация този процес е невъзможен. Оттук идва и българският парадокс - лява партия трябва да създаде капитализъм. Това била и причината Петър Дертлиев да отиде към СДС, защото последните защитавали интересите на обикновените хора. За разлика от БСДП Движението за социален хуманизъм приветства БСП за десния преход. БСП обаче има един все още нерешен проблем - социалистите нямат ясно изразено отношение към националния капитал.
Според г-н Радославов в момента можело да се говори за появата на неокомунистически партии. Към тях той не причислява БКП на Вл. Спасов, тъй като те гледали с носталгия към миналото, а не към бъдещето. През месец май шест партии се обединили в Съюз на комунистите в България, след последните избори комунистите вече имат около 96 общински съветници. А на следващите избори? Този въпрос насочвал мисълта към преструктурирането на политическото пространство. Незапълнено пространство няма да има - въпросът е кой ще се настани в левия сектор на политическия живот. БСДП се отказа от лявото пространство, няма социаллиберална партия, засега само социалисти и комунисти претендират за мястото вляво от центъра. Въпросът остава - или БСП и БКП ще си преразпределят сферите на електорално влияние, или някоя партия ще попълни недостига в предлагането. Ето защо БСДП трябвало веднъж завинаги да реши накъде ще поеме.
По повод предстоящите президентски избори г-н Радославов заяви, че Народният съюз трудно би се съгласил да е на опашката, а ДПС и БББ трудно могат да бъдат консолидатори. След уточняващ въпрос дали Движението за социален хуанизъм ще застане зад евентуално решение на БСДП за подкрепата на Желю Желев след първия тур от изборите, г-н Радославов отговори, че д-р Желев си отива с края на първия етап от реформата. Но ако ръководството на БСДП вземе подобно решение, Движението за социален хуманизъм няма да го подкрепи.
Захари Карамфилов като директор на Националния статистически институт се спря на зърнения проблем. Според него този въпрос силно се политизира и всяка година през месеците октомври и ноември пресата го раздухва. Статистическите данни показват, че посевните площи тази година са по-малко, а 2/3 от зърното е в България - или в производителите, или в нелегитимните търговци. Основният проблем е в изкупните цени. Но зърнен проблем в България няма. Проблемът е как зърното да стигне до своя краен потребител.
Коментирайки макрорамката на държавния проектобюджет г-н Карамфилов изтъкна, че в него силно е застъпен социалният момент. Така например разходите за армия и национална сигурност са равни на разходите за образование, което според оценката на директора на НСИ не се е случвало досега.
Силвия ПЕТРОВА
05.12.1995
Пресконференция на Националния изпълнителен съвет на СДС
Място на провеждане: Агенция "Балкан"
Участващи: Иван Костов - председател на НКС на СДС, Александър Божков - зам.-председател, Васил Гоцев, Йордан Соколов - председател на ПГ на СДС
Резюме на текста:
В началото на пресконференцията г-н Иван Костов изрази учудването си от факта, че медиите не са обърнали внимание на една клауза от разработвания от Министерски съвет проектобюджет за 1996 година. В една от преходните и заключителни разпоредби била "подпъхната" разпоредбата, позволяваща на кабинета да увеличава бюджетния дефицит с 5%, при положение, че досега нито едно правителство не си е позволявало нещо подобно. Според лидера на СДС тази промяна в Закона за държавния бюджет е доказателство за краха на финансовата политика на кабинета. А причината за това е поемането на дълговете на Минералбанк и Стопанска банка от държавата.
А за да намалят неяснотата и противоречивостта на информацията по зърнения проблем в България, членовете на НИС на СДС са подготвили въпроси към министър-председателя и министри от кабинета във времето за парламентарен контрол на 08.12.1995 година. С въпросите към министъра на финансите Димитър Костов целят да установят какво е количеството на изнесеното от страната зърно и брашно за периода 01.10.95 - 01.12.1995 година, кои са фирмите износители, в какво направление е бил износа.
Въпросите към министъра на търговията и външноикономическото сътрудничество Кирил Цочев са в посока изясняването на това, какви са определените квоти за износ на зърно и брашно, кога са определени, кога са променяни, кои фирми са спечелили търговете за износ, съответно какви дялове са получили и каква част от разрешения износ са реализирали.
Депутатите от СДС отправят въпроси и към министъра на земеделието и хранителната промишленост Васил Чичибаба, за да стане ясно колко зърно има понастоящем в страната, какво е разпределението му по собственици и по региони, какво количество зърно има в държавния резерв, за колко време ще стигне наличното в страната зърно и ще се наложи ли внос до новата реколта.
А въпросите към министър-председателя Жан Виденов са следните:
1.Защо той заяви, че са изнесени 600 хил. тона зърно, след като квотата е 500 хил. тона, а данните от ДИК-Варна са, че всъщност са изнесени 955 хил. тона.
2.Планира ли правителството внос на зърно до новата реколта и колко ще струва този внос.
3.С колко очаква да нараства цената на хляба през всеки от следващите месеци и каква е прогнозната цена на хляба за март и април 1996 година.
4.Откъде може да си купи българинът брашно, за да си замеси коледната погача?
Във връзка с предизборната президентска кампания НИС на СДС е упълномощил Александър Божков и Христо Бисеров за провеждането на предварителни преговори с парламентарно представените сили. Желанието на СДС е да бъде намерена формулата за единодействие в президентските избори. От страна на журналистите веднага последва въпроса, дали СДС ще преговаря с Демократическата партия. Г-н Божков отговори, че след като Демократическата партия вече е излязла с официално решение, СДС естествено ще се съобрази с него при бъдещите разговори.
А на въпрос дали СДС вече е готова с конкретни имена за президент и вицепрезидент, г-н Божков отговори, че дори и да имат готовност за това, няма да ги споделят на тази пресконференция, защото тези въпроси допълнително ще бъдат договаряни с другите политически сили. Желанието на СДС обаче е бъдещият президент да бъде демократ. Иван Костов подчерта, че точно затова първо ще бъде уточнена формулата, по която ще се осъществява сътрудничеството между опозиционните сили, и чак след това всичко останало. Допълнението на Васил Гоцев по темата бе, че бъдещият президент не трябва да работи срещу програмата на СДС, а и срещу самия СДС.
Йордан Соколов сподели притеснението на ПГ на СДС, че мнозинството на БСП с нищо не е променило позицията си по въпроса за короната в герба. След като прочели стенограмите от парламентарните заседания и се запознали със становището на Красимир Премянов установили, че ПГДЛ държи на проекта, предложен от кабинета и дори считат, че ако той не се приеме, това ще бъде равносилно на бламиране. СДС ще продължава да настоява за връщането на последния герб от 1930-1946 година, за да бъде осигурена приемствеността. А ако БСП не отстъпи за короната, СДС ще настоява за провеждането на референдум. На днешното заседание на ПГ на СДС ще бъде взето решение за политиката на групата по този въпрос. Допълнението на Иван Костов по темата бе, че БСП умело е сменила акцента на общественото внимание от протеста срещу цензурата в БНР към герба.
Александър Божков взе отношение по аферата Булфон. Според него снощната декларация по телевизията е израз на истерия. Подписаният договор между БТК и Интраком според г-н Божков е национално предателство. Поради тази причина документацията, с която те разполагат, е внесена вече в Главна прокуратура. Очевидно неизгодното българско участие в съвместното българско-гръцко предприятие Булфон давало основание за това.
Отразил събитието: Силвия Петрова
05.12.1995
Пресконференция на Народен съюз, ДП - НС
Място на провеждане: "Врабча" I
Участващи: г-н Г.Пинчев, г-н Г.Праматарски, г-н Николай Ненчев и членовете на постоянното присъствие г-н Тодор Кавалджиев, доц. Китов, г-н Атанас Железчев, Крум Неврокопски
Връзка с други събития: Предстоящите президентски избори
Засегнати лица и организации Президента Желев; Народното събрание
Засегнати проблеми:
1.Срещата с президента, проведена на 01.12.1995 г..
2.Пътуването на гл. секретар г-жа Анастасия Мозер заедно с делегацията на президента в Италия и Албания.
3.Предстоящия Управителен съвет на БЗНС на 8 и 9 декември.
4.Минаването на проекта за промени в Закона за политическите партии на първо четене.
5.Актуалната тема за зърнената криза или по-точно за зърнената далавера.
6.Гласуването в Народното събрание за кандидатстването в Европейската общност.
Резюме на текста:
Пресконференцията започна с експозе на г-н Пинчев, който засегна по-важните събития от изминалата седмица.
Коалицията НС и Постоянното присъствие на БЗНС се срещна с президента Желю Желев на 01.12.1995 г.
Пътуването на гл. секретар г-жа Анастасия Мозер заедно с делегация на президента Желев в Италия и Албания. За земеделците много важно събитие е предстоящият Управителен съвет на БЗНС на 8 и 9 декември. За коалицията Народен съюз много важно е минаването на първо четене в Народното събрание на Закона за политическите партии. Това е изключително актуален въпрос, защото партиите в България са повече от 180, което е голяма тежест и за бюджета, особено когато се зададат парламентарни избори. В проекта се предвижда състав от 5 000 души, които трябва да членуват в една партия, за да има право да участва в политическия живот. За коалиция Народен съюз особено тревожен е проблемът със зърнената криза, който е по-правилно да се определи като зърнената" далавера". Правителството заяви, че няма да има хлебна криза и сега бие отбой. Едно от последните решения на аграрното министерство за месечни квоти, които се въвеждат за мелничните комбинати. Експертите на БЗНС предвиждат в най-скоро време разразяването на зърнено — маслена криза. Става въпрос за слънчогледовото зърно. И ако предвижданията се сбъднат, се очаква покачване на цената на олиото. Относно зърнения проблем г-н Праматарски изрази мнението, че е опасна тенденцията в българското земеделие страната почти ежегодно да изпада в подобни кризи. Затова парламентарната група на НС съвместно с останалите демократични сили трябва много сериозно да атакува правителството по този въпрос.
За цялата ни страна най-важното събитие е гласуваното решение на Народното събрание за кандидатстване в Европейския съюз. Но много по-важно за страната е парламентът да приеме решение за присъединяване към НАТО.
По-нататък г-н Праматарски се спря на проведеното заседание на Върховния партиен съвет на ДП.
Лидерите на НС изразиха позицията си за участието на коалицията в местните избори. Дадена бе изключително висока оценка на постигнатото. НС се е утвърдил, според тях, като третата политическа сила в страната. Единствено НС запазва броя на гласовете си и дори бележи покачване. Коалицията има своето място както в големите, така и в средните и по-малки градове.
Другият важен въпрос, дискутиран от ВПС на ДП, е издигането на кандидатури за президентските избори.
Лансирането на кандидатурата на д-р Желев, според ДП, не е преждевременно. Становището по този въпрос на Върховния партиен съвет е, че сегашният президент д-р Желев със своето поведение, и политическо, и държавническо, изключително много е разширил кръга на своите поддръжници и се оказва в момента единствената най-сериозна преграда за тоталното навлизане на българските комунисти в сферите на властта. С оглед на всички тези предпоставки най-подходящата кандидатура, която следва да обедини всички демократични сили, е д-р Желев. На въпроса дали ДП ще подкрепи друга кандидатура, г-н Праматарски отговори, че въпреки, че подкрепят кандидатурата на Желю Желев, са готови да водят разговори, преговори с демократичните сили за друга кандидатура. Подкрепата за Желев на този етап не е официална позиция на НС.
Представителите на БЗНС съобщиха проекто-дневния ред на Управителния съвет:
1.Отчет на председателя на Управителния съвет;
2.Политически доклад на гл. секретар на БЗНС;
3.Доклад за организационното състояние на съюза;
4.Отчет на окръжните ръководства за резултатите от местните избори'95;
5.Предварителна информация от централния предизборен щаб за резултатите от местните избори;
6.Правно, стопанско, административно и финансово състояние на БЗНС;
7.Информация за БЗНС, за извършените проверки;
8.Състояние на в."Земеделско знаме" и перспективи за развитието му;
9.Становище на Управителния съвет за предстоящите президентски избори;
10.Решение на Управителния съвет за насрочване на Върховен съвет;
11.Информация за работата на постоянното присъствие и парламентарната група на БЗНС и персонален отчет на членовете;
12. Организационно състояние на клубовете - членки на БЗНС. Този дневен ред ще бъде обсъден и евентуално приет от членовете на Управителния съвет.
В заключение г-н Китов покани всички журналисти и приятели в четвъртък в 17.30 часа на малко тържество на ул."Врабча" 1, на премиера на книгата на г-н Искър Шуманов.
Елица ХРИСТОВА
06.12.1995
Редовна пресконференция на ОСД в БСП
Място на провеждане: пресклуб на Агенция София прес
Участници в събитието: Димитър Йончев, Андрей Бунджулов, Андрей Райчев.
Резюме на текста:
Г-н Йончев информира, че изправено пред проблема за финансовото и организационно състояние на ОСД. обединението се е опитвало "от много месеци да получи възможността за назначаването на един наш сътрудник в апарата на БСП, за да може и ОСД да се нареди под крилото на партията". Изтъквайки, че ОСД не е правило опити да излиза от БСП и не смята да прави такива, г-н Йончев заяви, че "нашето дискретно присъствие отстрани трябва да приключи".
За да осъществи исканията си, обединението е водило разговор през месец февруари т.г. с председателя на партията Жан Виденов и с отговарящия по организационните въпроси Николай Добрев, които са заявили, че "няма никакви проблеми", но назначението било спъвано продължително време от финансови пречки. И "тъй като стадият на чакане продължи доста, а ОСД има нужда от организационен живот, решихме да предложим Андрей Райчев да бъде утвърден на организационна длъжност в нашето ръководство".
Обединението е активирало дейността си във фондация "Алтернативи", както и контактите със сродни организации, "за да може да посрещаме финансовите си проблеми и да не зависим изцяло от формулировката "Няма проблеми" на "Позитано" 20. "Не се отказваме да присъстваме в апарата с наш представител, но бихме искали да имаме междувременно един или двама души, с които да можем да работим".
Г-н Йончев съобщи и за "разширяването" на връзките на ОСД с фондация "Фридрих Еберт", с която в момента обсъждат съвместни инициативи за началото на следващата година. Обобщавайки, г-н Йончев заяви, че възстановяването на редовните пресконференции на ОСД "означава за нас и някакъв опит за съживяване на дейността ни".
Изразявайки лично мнение г-н Йончев окачестви проекто¬бюджета за 1996 г. като "една прилична политическа заявка за продължаване на една стабилизираща политика на правителството. т.е. правителството претендира чрез този бюджет да продължава да осъществява контрол върху паричните потоци и валутните отношения в страната. Но как от този бюджет ще се отиде към оживяване на икономиката - по този въпрос все още има много неясноти, които не могат да се изведат директно от бюджета".
Позицията на ОСД по въпроса за герба не е изразявана официално, но г-н Йончев сподели, че Чавдар Кюранов в лични разговори е "изразявал становище, че той лично е против короната, но ако става дума за компромиси, за търсене на общи решения, той е склонен да я приеме. Знаете какво е становището, което г-н Лилов изрази в медиите и аз не мисля, че това становище е съвсем безпочвено в средите на БСП и поддръжниците й. А и в края на краищата цената на компромиса за мене спокойно може да бъде и една корона. Стига да не се допусне някакъв монархически символ в нея, който да се чете пряко. Промяната на Конституцията в тази посока е интересна идея, защото би показала на практика какво е републиканското мнозинство в парламента и би отразила за пореден път понякога необяснимите български препирни".
Според господин Райчев е очевидно, че гербът не може да бъде наложен от едни на други, подчертавайки, че се забравя фактът, "че България от 1300 години само 50 е била република и този герб трябва да символизира въобще България".
Отрази събитието: Александър КАЦАРОВ
II. ЗАСЕДАНИЯ НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
ДНЕВЕН РЕД НА ЗАСЕДАНИЕТО, ПРОВЕДЕНО НА 30.11.1995 г.
1. Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 1996 г.
— внасят заместник министър-председателят и министър на икономическото развитие, министър на финансите и министърът на правосъдието
2. Проект на програма за приватизация на държавни предприятия през 1996 г.
— внася заместник министър-председателят и министър на икономическото развитие
3. Проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление 204 на МС от 1994 г. за въвеждане на защитна мярка по вноса на топки и подобни артикули от чугун или стомана за трошачни машини в Република България
— внася заместник министър-председателят и министър на търговията и външноикономическото сътрудничество
4. Проект на Постановление за изменение и допълнение на актове на Министерския съвет и проект за Постановление за откриване на извънбюджетна сметка към Министерството на външните работи
— внасят министърът на външните работи и министърът на вътрешните работи
5. Проект на Постановление за изменение и допълнение на тарифа за таксите, които се събират в системата на Министерството на транспорта
6. Проект на Постановление за приемане на тарифа за таксите, които се събират от Министерството на земеделието и хранителната промишленост
— внася министърът на земеделието
7. Проект на Постановление за изменение и допълнение на тарифата за таксите, които се събират в системата на Министерството на околната среда
— внася министърът на околната среда
8. Проект на Постановление за изменение на Постановление 142 на МС от 1991 г. за приемане на тарифа за държавните такси, които се събират от държавните висши и полувисши учебни заведения
— внася министърът на образованието, науката и технологиите
9. Проект на Разпореждане за предоставяне на помещения - държавна собственост, за административни нужди
— внася заместник министър-председателят и министър на териториалното развитие и строителството
10. Меморандум на правителството на Република България за членство на страната в Европейския съюз
— внася министър-председателят и председател на Правителствения комитет за европейска интеграция
11. Основни принципи и позиции на правителството на Република България в преговорите със Световната банка, Международният валутен фонд и други международни финансови институции
— внася заместник министър-председателят и министър на икономическото развитие
12. Проект на Решение за изменение на протоколно решение на Министерския съвет от 18 април 1995 г. за одобряване на проект на спогодба между правителството на Република България и съюзното правителство на Съюзна Република Югославия за търговско и икономическо сътрудничество
— внася заместник министър-председателят и министър на търговията и външноикономическото сътрудничество.
13. Доклад относно участие на делегация на Република България в Конференцията на министрите на франкофонията и в Шестата конференция на държавни глави и ръководители на правителства /29-30 ноември 1995 г. и 2-4 декември 1995 г., Котону, Бенин/
— внася министърът на външните работи и председател на Междуведомствената комисия по франкофония
14. Доклад относно изменение на упълномощаването за подписване на Ветеринарно-санитарна конвенция между правителството на Република България и правителството на Словашката република
— внася министърът на земеделието и хранителната промишленост
15. Проект на спогодба между правителството на Република България и правителството на Великобритания за взаимна защита на инвестициите
— внася заместник министър-председателят и министър на търговията и външноикономическото сътрудничество
16. Доклад относно извършената организационно-техническа подготовка на изборите за общински и районни съветници и за кметове през октомври и ноември 1995 година
— внася заместник министър-председателят и министър на териториалното развитие и строителството.
ЗАБЕЛЕЖКА: Информацията е от Пресслужбата на Министерски съвет
III. СРЕЩИ, ПРЕСКОНФЕРЕНЦИИ И ИЗЯВЛЕНИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА
29 ноември 1995 г.
15.00 часа - Среща с председателя на "Евромил" Йене Ротбьол
16.00 часа - Среща с посланика на Германия
17.00 часа - Среща с ръководството партия "Нова демокрация"
30 ноември 1995 г.
10.00 часа - Среща с представители на ДПС
01 декември 1995 г.:
14.00 часа - Среща с БЗНС - Мозер
16.00 часа - Среща с академичната общност в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски"
17.30 часа - Дискусия в Етнографския музей на ул. "Московска" 6
19.00 часа - Посещение на благотворителния концерт на фондация "Свети Кирил и Методий"
4 декември 1995 г.:
14.45 часа – Излитане от София за официално посещение в Италия. Ватикана и Албания
15.30 часа – Кацане на летище Чампино
18.00 часа – Среща с председателя на Камарата на депутатите г-жа Ирене Привети
5 декември 1995 г. - Италия:
10.00 часа - Церемония по полагане на венец пред Олтара на Отечеството
10.15 часа - Среща с кмета на Рим Франческо Рутели
11.10 часа - гр. Тиволи - среща в Института за външна търговия
16.00 часа - Отпътуване за Рим
18.00 часа - Среща с министър-председателя на Република Италия Ламберто Дини - отменена
19.30 часа - Среща с Президента на Република Италия Оскар Луиджи Скалфаро. Официална вечеря
06 декември 1995 г.:
9.00 часа - Излитане за Неапол 10.00 часа - Посещение в двореца "Каподимонти" 10.45 - Посещение в Щаба на главнокомандуващия Обединените въоръжени сили на НАТО в Южна Европа 12.30 часа - Посещение в Капри 16.30 часа - Кацане в Рим 19.30 часа - Прием в българското посолство
ЗАБЕЛЕЖКА: Информацията е от Пресцентъра на Президентството.
IV. АКТУАЛНИ ТЕМИ В РАДИОТЕЛЕВИЗИОННИТЕ ПРЕДАВАНИЯ
28 ноември 1995г.
Българско Национално Радио, програма "Хоризонт", Вечерен информационен блок, 19.20ч.:
Заместник-председателят на ДПС г-н Гюнер Тахир оценява участието на движението в изборите за местни органи на властта.
Българска Национална Телевизия, Канал 1, "Отзвук", 21.00ч.:
Участници: Христо Кулишев - началник на ГУ "Митници" в МФ, Минко Герджиков - началник Управление "Югоизточна Европа" в Министерството на търговията и Бело Белов - генерален директор на "Химимпорт".
Тема: Възможностите на българския бизнес за възвръщане на позициите на югославския пазар.
"Дарик радио", Денят, 18.50ч.:
Съветникът на посолството на CP Югославия в София г-н Илия Попович коментира политическите аспекти на българо-югославските отношения след споразумението в Дейтън.
Радио "Свободна Европа", Програма "Преди полунощ", 22.10 ч.:
Г-н Юджел Атилла от ДПС заявява в интервю: "Не желаем евентуално преселение, но едва ли ще можем да го регулираме."
Радио "Свободна Европа",
Програма "Студио България", 17.10 ч.
Разговор на тема "Левите сили и капиталът" с участието на Петър Дертлиев - председател на БСДП и Мирослав Попов - член на ИБ на ВС на БСП.
29 ноември 1995 г.
Българско национално радио, Програма "Хоризонт", 14.45 ч.
Информация за доклада на министър Младен Червеняков, изнесен пред Европейската конференция по наказателна политика.
"Дарик" радио, "Денят", 19.40 ч.
Разговор с председателя на ИО "Марксистка платформа" в БСП Минчо Минчев и председателя на общинската организация на БСП в столичния район "Възраждане" г-н Бойко Маринков на тема "Трябва ли някой да отговаря за загубата на БСП на кметските избори в София?".
"Дарик" радио, "Денят", 19.15 ч.
Гледните точки на областния управител на Хасковска област Ангел Найденов и депутатката от ДПС Гюлбие Реджеб за следизборната ситуация в Кърджали.
Радио "Свободна Европа",
Програма "Студио България", 18.50 ч.
Председателят на СДС Иван Костов заявява в интервю -"България все повече изпада от вниманието на западните медии и западните политици".
1 декември 1995 г.
Българска национална телевизия, "Плюс-минус", 21.02 ч.
Министърът на икономическото развитие Димитър Димитров анализира състоянието на банковата система.
2 декември 1995 г.
Българска национална телевизия, Канал 1, "Панорама"
"Политическите сили и президентските избори" - интервюта с: Александър Божков, зам.-председател на СДС; Филип Димитров, депутат от СДС; Стефан Савов, съпредседател на Народен съюз; Георги Първанов, зам.-председател на ВС на БСП; Владимир Топенчаров, член на ИБ на ВС на БСП.
Депутатът от СДС г-н Валентин Василев информира за резултатите от посещението на делегация на СДС в Германия.
"Дарик" радио, "Седмицата", 12.35 ч.
Външнополитическият съветник на президента г-н Камен Величков информира за очакванията свързани с посещенията на д-р Желю Желев в Италия, Ватикана и Албания.
4 декември 1995 г.
Българско Национално Радио, Програма "Хоризонт", Сутрешен информационен блок "Преди всички", 10.10 ч.
Интервю със съпредседателя на Движение "Неутрална България" г-н Любомир Шопов по повод учредяването на движението.
Българско Национално Радио, Програма "Христо Ботев", "Добър ден", 09.15 ч.
Коментар на финансовия министър Димитър Костов относно проектобюджета за 1996 г.
ЗАБЕЛЕЖКА: Информацията е от БТА
V. НОВИ ПОЛИТИЧЕСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ В БЪЛГАРСКИЯ ПОЛИТИЧЕСКИ ЖИВОТ
28.11.1995 - партия "Нова демокрация" получава регистрация по Закона за политическите партии.
До провеждането на партиен конгрес през м. май 1996 г. ръководството й ще е следното:
председател - Николай Кисьов;
зам.-председатели - Орлин Драганов и Иво Трайков.
Според учредителите това ще е партия, стояща в дясно от политическия център, създадена за защита интересите на дребния и средния бизнес.
Основният потенциал за увеличаването на членската маса на партия Нова демокрация е в бившите членове на БББ, интелектуалците и младежта.
29.11.1995 - в читалище "Славянска беседа" официално се учредява Софийската градска организация на партия "Нова демокрация" с председател Веселин Аврамов.
29.11.1995 - КНСБ е приета за пълноправен член на Международната конфедерация на свободните профсъюзи /МКСП/.
04.12.1995 - новоучреденото национално движение "Неутрална България", с председатели Любомир Шопов и Красимир Иванджийски провежда своята първа пресконференция на тема: "Актуалните въпроси на външната политика на България".