Статии от 12 август 2024г.
Изцеление на бесноватия лунатик. Ден на младежта. Празник на Военноморските сили на България
12 август 2024 г.На този ден православната църква почита:
Десета неделя след Петдесетница - ИЗЦЕЛЕНИЕ НА БЕСНОВАТИЯ ЛУНАТИК. Неделя след Преображение
Св. мъченици Аникита и Фотий († 305-306), Св. свещеномъченик Александър Комански епископ († ок. 305). Св. мъченици Памфил и Капитон
ИЗЦЕЛЕНИЕ НА БЕСНОВАТИЯ ЛУНАТИК
Неделно Свето Евангелие
"Когато дойдоха при народа, приближи се до Него един човек, който падна на колене пред Него и рече: Господи, помилуй сина ми; по новолуние го хваща бяс, и зле страда, защото често пада в огън и често във вода; водих го при учениците Ти, ала те не можаха да го изцерят.
А Иисус отговори и рече: о, роде неверен и развратен! Докога ще бъда с вас? Докога ще ви търпя? Доведете Ми го тука.
И запрети Иисус на беса, и той излезе из момчето; и то от оня час оздравя.
Тогава учениците пристъпиха към Иисуса насаме и Му рекоха: защо не можахме ние да го изгоним?
А Иисус им рече: поради вашето неверие; защото, истина ви казвам, ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина: премести се от тука там, и тя ще се премести; и нищо няма да бъде за вас невъзможно. Тоя пък род не излиза, освен с молитва и пост.
А когато се намираха в Галилея, Иисус им рече: Син Човеческий ще бъде предаден в човешки ръце, и ще Го убият, и на третия ден ще възкръсне. И те се нажалиха твърде много." (Мат. 17:14-23)
* * *
Международен ден на младежта
На 12 август сe отбелязва Международният ден на младежта.
На 17 декември 1999 година с резолюция 54/120, Общото събрание на ООН приема направените препоръки на Световната Конференция на министрите отговорни за младежта (състояла се в Лисабон на 8 - 12 август 1998г.) 12 август да бъде обявен за Международен ден на младежта.
Общото събрание препоръчва на 12 август да бъдат организирани публични събития и инициативи в подкрепа на този ден като начин да се предизвика по - голямо разбиране към Световната програма за действие за младежта през 2000 г., както и след това, одобрена от Общото събрание през 1995г. (резолюция 50/81).
Международния ден на младежта дава възможност на света да разгърне възможностите и потенциала на младежта, да отбележи техните постижения и да планира начини за по - доброто им включване в развитието и прогреса на нашето общество.
Денят предоставя уникалната възможност за обединение на усилията на всички отговорни органи, организации, институции и лица, на общество и държава, за това младите хора да бъдат интегрирани в процеса на вземане на решения на глобално, национално и местно ниво.
Младежта не трябва да бъде разглеждана като товар на обществото, а като негова най - голяма ценност.
Младежката програма на Обединените нации ще организира разнообразие от дейности в седалището на ООН в Ню Йорк за отбелязване на деня.
Световна програма за действие за младежта по цял свят включва инициативи за:
Подобряване на достъпа до информация с цел младите хора да се възползват в по - голямата степен от възможностите за участие в процеса на вземане на решения;
Разширяване на възможностите младите хора да научат повече за техните права и отговорности, като се промотира тяхното социално, политическо и естествено участие и се премахнат възможните пречки за тения пълен принос за развитие на обществото;
Насърчаване и повишаване на младежкото сдружаване, чрез финансова, образователна и техническа подкрепа.
/bgvesti.com/
Празник на Военноморските сили на България
Чества се през втория неделен ден на м. август. Поводът е основаването на Българския военноморски флот в Русе на 12 август 1879 г. ( 31 юли 1879 г. ст. стил ). На този ден в 12 часа на четирите военни руски кораба "Опит", "Взрив", "Пордим" и "Горний Студен" се издигат български знамена и е изсвирен маршът "Шуми Марица". С този тържествен акт се поставят основите на военния флот на България.
На този ден в историята:
1851 - Американецът Айзък Сингер получава патент за шевната машина със задвижване посредством педал, с което се освобождават и двете ръце на шивача.
1877 - Американският астроном Асаф Хал открива Деймос, спътник на Марс.
1879 - Създаден е Българският военен флот.
1879 - Във Варна се създава Портово капитанство.
1887 - От Виена тръгва първият влак Ориент експрес до Истамбул.
1898 - САЩ анексират Хавайските острови.
1953 - СССР извършва първия си опит с водородна бомба.
1961 - Започва изграждането на Берлинската стена.
1970 - СССР и Западна Германия подписват пакт за ненападение.
1974 - Турция поставя ултиматум на Кипър с искане да бъде създаден автономен окръг в населения с кипърски турци район.
1981 - Започва масово производство на първия персонален компютър IBM PC
1998 г. - В отговор на обвиненията за присвояване по време на Втората световна война на еврейски авоари швейцарски банки се съгласяват за изплатят обезщетение в размер на един милиард и двеста и петдесет милиона щатски долара на оцелелите от Холокоста.
2000 г. - По време на учения в Баренцово море край бреговете на Мурманск потъва руската атомна многоцелева подводница “Курск”. Операцията по изваждането продължава почти три години. По-голямата част от корпуса на "Курск" е извадена през октомври 2001 г., заедно с телата на 59 моряци, както и три от общо 22 ракети "Гранит", които са се намирали на борда. Цялата операция приключва през август 2003 г. След изваждането на "Курск" от морското дъно и разпознаването на загиналите, останките от подводницата са изпратени в кораборемонтния завод "Нерпа". Там е свалено ядреното гориво, а реакторният отсек е демонтиран и подготвен за продължително съхранение. Правителствена комисия установява, че причина за потъването е експлозия на торпеда в носовия отсек на подводницата. Загива 118-членният екипаж на подводницата.