Статии от 6 юли 2023г.
Роден Васил Левски 6 юли 1837 г.
6 юли 2023 г.
Васил Левски и с. Еникьой
6 юли 2023 г.Добрин Коев
Откриване на паметната плоча на Васил Левски на сградата на бившето училище в селото в двора на новата църква - 6 юли 2011 г.
След участието си в Първата българска легия и кратко учителствуване Апосола на свободата Васил Левски посещава Тулча където живее Стефан Караджа и се установява в с. Еникьой[5] през март 1866г., където по препоръка на Цаню Захариев и Васил Тотьович е назначен за учител в българското училище на селото. То първоначално се помещава в къщата на Къньо Желязков. Като даскал Левски има квартира в същата къща. Друг негов хазяин е Кольо Каябашев.
През октомври Дяконът минава във Влашко, връща се след два месеца и от началото на 1867г. отново е учител тук, този път в съседното село Конгаз. Левски, в тези години, като псалт често пее на службите в Еникьойският храм „св. св. Кирил и Методий”.
С гласа, честността и ведрия си нрав дяконът печели възхищението на местните хора. Той не допуска разпространените тогава телесни наказания на учениците и възпитава чувството за красота у децата, като им показва как да подреждат цветя и клонки, брани в гората и да красят с тях класната стая.
Заедно с учителствуването Левски развива революционна пропаганда и организира патриотични дружини, които да подготвят населението за бъдещо въстание и за активна самозащита срещу постянните издевателства на черкезите. Организира борби и състезания, занятия по гимнастика, прескачане на ровове и плетове, стрелба, надбягване и др. Обикаля околните села и привлича съмишленици. Запознава се и с поп Харитон, тогава свещеник в с. Конгаз.
Не е изключено тук апостола да получава прозвището си. В документирана приписка учителят Манчо Ненков Джуджев пише: ”Дяконе Василе, Лъвски те кръстихме, когато ний тогаз; от Еникьой в Конгаз, като прескочи хаджи Герговата мааза. 1868. с. Зебил. М. Н. Джуджев”.
През пролетта на 1867г. Левски заминава за Влашко, където става знаменосец в четата на Панайот Хитов. По свидетелства на очевидци над 70г. след това еникьойци пазели и се радвали на плодовете на 3 крушови дървета, посадени от Апостола в църковния двор до училището. Западно от пътя навлизащ в селото е сградата на старото училище.
Храмът в който пее Левски - „Св. Св. Кирил и Методий” е изписан в 1866г. от видните майстори от Тревненската художествена школа - зографите Захария Цанюв и сина му Цаню /Стефан/ Захариев, тяхна творба е и иконостасът му.
Патронната икона на храма е подарена от Васил Тотьович - роднина на Левски от Карлово по майчина линия. Рисувана е същата година от споменатите тревнески зографи. Младият зограф е силно повлиян от личността и идеите на Апостола, с който 3 месеца делят квартира и легло в Еникьой, и става един от революционерите участвали в битките на Тревненската чета през Априлското въстание. Църквата „Св. Св. Кирил и Методий” е запазена и въпреки скромният и облик и до днес в нея се извършва богослужение.
Запазено е и училището на Левски, днес в него е медицинската служба на селото. На 6 юли 2011 г. на входа на сградата е официално открит барелефен паметник на Васил Левски, поставен от ВМРО.
Роден Левски (1837 г.)
6 юли 2023 г.На 6 юли (18-ти по стар стил) 1837 година e роден Васил Иванов Кунчев, наричан заради лъвското си сърце Левски.