Статии от 3 август 2024г.
Първата експедиция на Христофор Колумб. Седмица на кърменето
3 август 2024 г.На този ден Православната църква чества:
Св. преподобни Исакий, Далмат и Фавст (IV-V)
Преподобний Исаакий, Далмат и синът на Далмат – Фавст се подвизавали в манастира, основан от император Теодосий Велики (император 379-395) близо до Цариград. За преподобни Исакий е разказано вече в житието му на 30 май. След неговата смърт игумен на манастира станал монах Далмат. Той отначало бил войник на царска служба, а след това приел монашество и със сина си Фавст се поселил в манастира. Далмат така се прославил със своите подвизи на въздържание и благочестие, че самият манастир взел по негово име да се нарима “Далматски”.
В първата половина на V в. Църквата била силно развълнувана от ереста на Несторий, който учил, че Пресвета Дева не следва да се именува Богородица, понеже тя родила не Бога, а обикновен човек, с когото само по-късно се съединило Божеството. Бил свикан Третият вселенски събор в Ефес. Несторий имал много приятели и привърженици, които съставили заедно с него отделен събор. Чрез лъжливо изложение на цялото дело те измамили император Теодосий Млади, който, след като подписал свалянето на Несторий, подписал и свалянето на неговите противници.
Това полутържество на ереста предизвикало в Цариград силно негодувание. Уважаваният от всички игумен на Далматската обител, който цели 44 години не излизал от манастира, се отправил с монасите си при императора да го моли да преразгледа своето решение. Голямо множество народ окръжило двореца. Далмат всенародно прочел истинското изложение на Ефеския събор и истината възтържествувала.
Фавст, синът на Далмат, също така се прославил с благочестие, но за неговия живот подробности не са запазени.
----------------
Жития на светиите. Синодално издателство, София, 1991 година, под редакцията на Партений, епископ Левкийски и архимандрит д-р Атанасий (Бончев).
Световна седмица на кърменето
Отбелязва се от 1992 г. в над 120 страни по инициатива на Световния съюз за активна подкрепа на кърменето в сътрудничество с Фонда на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ).
Първата експедиция на Христофор Колумб
Опирайки се на античното твърдение за кръглостта на земята и изчисленията на учените от 15 век, пътешественикът разчитал да открие най-краткия път от Европа към Индия.
От Канарските острови експедицията поема на Запад, пресича Атлантическия океан и субтропичния пояс и достига остров Сан Салвадор в Бахамския архипелаг, където пристига на 12 октомври 1492 година. Този ден става официалната дата на откриването на Америка.
Колумб посещава и други Бахамски острови, а през декември открива и изследва участък от североизточното крайбрежие на Куба. На 6 декември достига остров Хаити и тръгва по северния му бряг. През нощта на 25 декември корабът «Санта-Мария» попада на риф, но екипажът успява да се спаси. През януари 1493 година на борда на «Ниня» Колумб завершва обследването на северния бряг на Хаити и на 15 март се връща в Кастилия.
Своята втора експедиция (1493-1496) Колумб оглавява вече като адмирал. Тя се състои от 17 съда с от повече от 1500 души екипаж. През ноември 1493 година Колумб открива островите Доминика и Гваделупа, тръгвайки на северозапад - още около 20 от малките Антилски острови, в това число Антигуа и Вирджинските.
В последващите си експедиции Колумб открива Големите Антили, крайбрежието на Южна и Централна Америка и Карибско море.
Откритията на Колумб имат световно значение за историята, защото след неговите плавания американските земи се появяват на географските карти в Европа.
/bgvesti/
На този ден в историята:
1610 - Капитан Хенри Хъдсън, търсейки нов проход към Тихи океан, открива проток, кръстен на неговото име.• 1778 - В Милано е открит оперния театър Ла Скала.
1903 - Обявено е създаването на Крушовска република.
1911 - Италианските войски пускат със самолети бомби над турските позиции в Триполи, което е първото използване на самолети при военна операция.
1914 - Първа световна война: Германия обявява война на Франция.
1927 - Започва първата екуменическа църковна конференция в Лозана.
1933 - На Лондонската международна икономическа конференция започва подписването на конвенции за определяне на агресията.
1934 - В България е проведена общинска реформа, при която общините са лишени от автономия и броят им е намален повече от три пъти до около 800.
1940 - Литва е включена официално в територията на СССР.
1940 - Втората световна война: Италианската армия навлиза в Британска Сомалия.
1948 - Публикуван е указ за закриване на чуждите училища в България.
1950 - Политбюро на ЦК на БКП решава да се поощрява с всички средства изселването в Турция на турското население и преди всичко от родопските гранични райони.
1952 - Закрити са XV Олимпийски игри в Хелзинки, по време на които България печели първия си олимпийски медал - бронзово отличие за боксьора Борис Георгиев.
1960 - Нигер получава независимост от Франция.
1980 - В Москва са закрити XXII Олимпийски игри, бойкотирани от западните страни, в които България печели 8 златни, 16 сребърни и 17 бронзови медала и заема 3-то място в крайното класиране.
2004 - Изстрелян е апарата на НАСА Messenger към Меркурий от военновъздушната база Кейп Канаверал, САЩ.
2004 - Статуята на свободата в залива на Ню Йорк е открита за посещения след затварянето ѝ при терористичните атаки на 11 септември 2001 г.