Статии от 25 септември 2024г.
Имен ден на Сергей. Празник на Добрич. Ден на свързочните войски в БА.
25 септември 2024 г.На този ден Православната църква почита:
Св. преподобна Ефросиния Александрийска († 445). Успение на св. преподобни Сергий Радонежски Чудотворец († 1392)
Имен ден празнува Сергей.
Празник на Добрич
1940 г. - Българската армия влиза в Добрич. По силата на Крайовската спогодба Добрич официално е освободен от румънска окупация. Като празник на града 25 септември се чества от 1990 година, когато се чества годишнина от присъединяването на Южна Добруджа към България и с указ на президента на Република България Ж. Желев е възстановено старото име на града - Добрич.
ndt1.com
На 25 септември се отбелязва Денят на свързочните войски и органите за информационно осигуряване в Българската армия.
Обявен със заповед на министъра на отбраната през 1998 г. Първото свързочно подразделение е създадено на 25 септември 1878 (13 септември 1878 г. ст.ст.) в състава на Българската земска войска. /БТА/
На този ден в историята:
През 1396 г. султан Баязид I разгромява кръстоносната армия на унгарския крал и император на Свещената римска империя Сигизмунд Люксембургски в Битката при Никопол, и продължава настъплението си в Европа.
През 1513 г. испанският конкистадор Васко Нунес де Балбоа става първият европеец, достигнал Тихия океан.
През 1768 г. Руско-турска война (1768-1774): султан Мустафа III обявява война на Русия.
През 1794 г. е основан град Одеса.
През 1869 г. в Браила (Румъния) е създадено Българското книжовно дружество (БКД), трансформирано по-късно в Българска академия на науките (БАН).
През 1918 г. е подписан Берлински протокол между представители на Царство България, Германия, Австро-Унгария и Османската империя, с който Северна Добруджа се предава на Царство България.
През 1974 г. група учени излизат със съобщението, че използването на аерозоли може да доведе до образуване на дупка в озоновия слой на атмосферата на Земята, покачване на температурата на планетата и рязък скок в раковите заболявания.
1990 г. - България става член на Световната банка и на Международния валутен фонд (МВФ). Двете организации са създадени през 1944 г. с подписването на споразумение между страните членки на ООН. Фондът започва своето реално съществуване от 1946 г. с 36 страни-членки и статут на специализирано учреждение към ООН. В момента страните членки на МВФ са 185. Основните цели на фонда са да съдейства за стабилността на валутните курсове, за премахване на валутните ограничения и по международни валутни въпроси, да предоставя временни финансови помощи и спомага за растежа на международната търговия.
1990 г. - Завършва 39-ия конгрес на БСП, на който е приета платформа за по-нататъшно обновление и преобразуване на БСП в "модерна лява партия на демократичния социализъм", програма за действие, устав, решение по символите и обръщение "Мир, ред, спасение". Александър Лилов е преизбран за председател на ВС на БСП, а Александър Томов става първи заместник и отговарящ по организационните въпроси.
1998 г. - Бордът на директорите на МВФ одобрява 3-годишното споразумение с България, според което на страната ни се предвижда да бъдат отпуснати 840 000 000 долара.
/ календар - сп. Мениджър, Агенция Фокус /