Статии от 23 август 2024г.
Ден за почитане на паметта на жертвите на тоталитарните режими. Ден в памет на жертвите на робството.
23 август 2024 г.На този ден Православната църква чества:
(Отдание на Успение Богородично)
Св. Ириней Лионски († ок. 202). Св. мъченик Луп († ок. 273). Св. свещеномъченик Симеон Самоковски. Преп. Флорентий. Св. Калиник, патр. Константинополски
Европейски ден за почитане на паметта на жертвите на тоталитарните режими
Чества се от 2009 г. с резолюция на Европейския парламент от 2 април 2009 г. относно европейската съвест и тоталитаризма в памет на жертвите на тоталитарните и недемократичи режими в Европа и почит към всички, които са водили борба срещу тиранията и потисничеството. Чества се в деня на подписването (1939) в Москва, СССР, на Договор за ненападение между СССР и нацистка Германия (пакт "Рибентроп-Молотов").
Международен ден в памет на жертвите на търговията с роби и нейното премахване.
Отбелязва се по инициатива на ЮНЕСКО.
На този ден в историята:
На тази дата в България през 1934 г. започват масови арести на македонски дейци, 10 от водачите им начело с Иван Михайлов се укриват и напускат страната. Правителството иззема 47 картечници, 11 000 пушки, 15 автомата, 637 пистолета, 3 гранатомета, 7800 ръчни бомби и 71 000 патрона.
През 1939 г. в Москва е подписан пактът Молотов-Рибентроп.
Това е план план за ненападение между Германия и СССР. Наречен е на името на външните министри на двете страни - Й. фон Рибентроп и В. М. Молотов. Страните се задължават да се въздържат от агресивни действия една срещу друга, да не участват във военни групировки, насочени срещу една от тях, и да разрешават споровете си по мирен път. Двете държави подписват и таен протокол за подялба на Полша. Пактът е нарушен на 22 юни 1941 г., когато Германия напада СССР като част от Операция “Барбароса”.
Вижте още: Договор о ненападении между Германией и Советским Союзом, заключенный 23 августа 1939 г.
/Документи Омда/
Още от историята:
1244 - Турската армия превзема Йерусалим.
1305 - Екзекутиран е Уилям Уолъс, шотландски национален герой - борец за независимост.
1328 - Състои се коронацията на Филип VI.
1382 - Руската войска използва за първи път артилерия при отбраната на Москва от татарите.
1572 - Късно вечерта в Париж започва масов погром на хугеноти, известен като Вартоломеева нощ.
1617 - В Лондон е открита първата еднопосочна улица.
1770 - Джеймс Кук обявява Австралия за колония на Англия.
1799 - Наполеон напуска Египет и се завръща във Франция.
1839 - Обединеното кралство анексира Хонконг.
1866 - Австро-Пруската война приключва с подписването на Пражки договор, съгласно който Венеция е предадена на Италия.
1877 - Руско-турска война (1877-1878): Водят се най-тежките боеве по време на Втората битка при Шипка (11 август стар стил).
1889 - Осъществена е първата радиовръзка между кораб и брега.
1914 - Първата световна война: Япония обявява война на Германия и бомбардира Циндао в Китай.
1921 - Файсал I е коронован за крал на Ирак.
1924 - Разстоянието между Земята и Марс е най-малко - за последен път е било такова през 10 век.
1927 - Никола Сако и Бартоломео Ванцети са екзекутирани на електрически стол в Масачузетс.
1935 - На кулите на Кремъл са поставени рубинови петолъчки.
1940 - Втора световна война: Германия започва бомбардировки над Лондон.
1942 - Втора световна война: Започва Битката при Сталинград, продължила шест месеца.
1942 - Изпълнени са смъртните присъди на шест ръководители и сътрудници на ЦК на БКП — Антон Иванов, Никола Вапцаров, Антон Попов, Петър Богданов, Георги Минчев и Атанас Романов.
1943 - Втората световна война: С победа на Червената армия завършва битката при Курската дъга - най-голямата танкова битка в историята.
1944 - Втора световна война: Освободена е Марсилия.
1944 - Втора световна война: Йон Антонеску, министър-председателят на Румъния, е арестуван и е установено ново правителство; Румъния излиза от войната срещу Русия и се присъединява към Съюзниците.
1952 - Създадена е Европейската общност за въглища и стомана.
1952 - Под ръководството на генерал Мохамед Нагиб и Гамал Абдел Насър е извършен държавен преврат в Египет, при който е детрониран крал Фарук.
1974 - В Гърция е свалена от власт военната хунта на черните полковници.
1979 - Аятоллах Хомейни, духовен водач на Иран, забранява излъчването на музика по радиото и телевизията с мотива, че тя развращава младежта.
1968 - Ринго Стар напуска групата Бийтълс.
1979 - Балетистът от Болшой театър Александър Годунов получава политическо убежище в САЩ.
1989 - Приблизително 2 милиона граждани на Балтийските страни се хващат за ръце и образуват 600 км жива верига на свободата, в протест на 50-годишнината от включването им в съветската империя след съветско-нацисткия Пакт за ненападение.
1990 - Армения обявява своята независимост от СССР.
1990 - Източна Германия и Западна Германия обявяват, че ще се обединят на 3 октомври същата година.
1990 - С многохилядно шествие Георги Димитров е погребан в Централните софийски гробища.
1990 - Саддам Хюсеин се появява по иракската национална телевизия със западни "гости" (всъщност заложници), в опит да предотврати Войната в Залива.
1991 - Борис Елцин обявява, че КПСС престава да съществува като партия и се спира издаването на вестник Правда.
1991 - Тридесет и деветте протестиращи депутати, с изключение на Стоян Ганев, се завръщат във 7 Велико народно събрание.
1992 - Абхазия провъзгласява независимост от Грузия.
1995 - Двама американски любители на астрономия откриват една от най-наблюдаваните комети на 20 век – Хейл-Боп.
2000 - Астрономическата обсерватория на университета в Масачузетс (САЩ) открива най-малкия естествен спътник на Сатурн — с диаметър 4,8 км.
2008 - Кабо Верде се присъединява към Световната търговска организация, като неин 153-ти член.
На 23 август е роден командирът на 21-ви пехотен средногорски полк, обявен за защитника на Родопите през Балканската война - полк. Владимир Серафимов. Признателното родопско население преименува с. Алами дере в с. Полковник Серафимово, а височината, на която е позицията на полка, е наречена връх Средногорец или „Родопската Шипка".
На 23 август умира шотландският герой Уилиям Уолас, който предвожда през 1297 г. армията на шотландските въстанници в битката при Стърлинд, където английската войска е победена.
* * *
На тази дата преди 99 години е открита емблемата на Копенхаген - статуята на Малката русалка.
Бронзовата фигура на героинята на Андерсен е дело на скулптора Едвард Ериксен, попоръчка на крупния пивовар и меценат Карл Якобсен.
Модел за Русалката е била съпругата на скулптора Елен Прайс - балерина от Кралския оперен и балетен театър.
На 23 август 1913 година Карл Якобсен подарява скулптурата на града и оттогава Малката русалка е символ на датската столица.
През 1964 година се случва трагедия - неизвестни хулигани обезглавяват Русалката. Престъпниците така и не са открити. Благодарение на това, че гипсовата форма за отливане на статуята била запазена, успели да направят нова глава на приказното водно момиче.
Оттогава поседналата на камък край реката метална русалка се осветява нощем от силни прожектори. Първоначално до скалата бдял денонощно и полицай, но след време живата охрана е снета.
По-малко от година след това вандали отново нападат Русалката и отрязват дясната й ръка, но този път престъпниците сами се предали в полицията. Оказали се двама подпийнали младежи, които в алкохолно опиянение посегноли на столичния символ. Зради самопризнанията хулиганите се отървали доста леко - наказани били само за „повреждане на обществена собствеост".
Отново поправили Малката русалка и тя пак заела мястото си на сивия камък, загледана във водите, съвсем близо до пътническото пристанище Лангелини.
През 2003 година, в деня на 90-годишнината на Русалката, в Копенхаген беше организира грандиозен празник, в който участва кралският балет на Дания, оркестри, салют и 90 живи „русалки", които пруваха във водата край статуята.
Преди две години Малката русалка за пръв път напусна родината си. Статуята на приказната героиня на Андерсен за 6 месеца беше в Шанхай, където беше основната атракция в павилиона на Дания на световното търговско изложение ЕКСПО 2010.
/bgvesti.com/