Статии от 23 юли 2023г.
Световен ден на китовете
23 юли 2023 г.Днес в света се отбелязва Световният ден на китовете.
Празникът е учреден през 1986 година, когато Международната китоловна комисия, след 200-годишно безпощадно изтребване, въвежда забрана за лов на китове.
Тя действа и досега и означава, че в цял свят ловът на китове и търговията с месото им е забранена.
Ежегодно на днешния ден различни природозащитни организации правят акции в защита не само на китовете, но и на останалите млекопетаещи. Често еколозите се обединяват и посвещават действията си към един уникален вид, който е заплашен от изчезване.
23 юли не е единствената дата, посветена на опазването на китовете. Така, например, Австралия е решила да отбелязва Националния ден на млекопетаещите на 2 юли, а в Америка Световният ден на китовете се отбелязва в деня на лятното слънцестоене - 21 юни.http:/bgvesti.com/
На този ден Православната църква чества:
Св. свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенски (Равенийски) (ок. 75). Свв. мъченици Трофим, Теофил и други тринадесет с тях († 305)
На този ден в историята
Първият автомобил „Форд” (1903)
Американската автомобилна компания Форд пуска в продажба първия си автомобил - модел А на 23 юли 1903 година. Хенри Форд е създателят на мотора, а Форд мотор по-късно става прави най-голямото предприятие за производство на автомобили в света - със 75 000 работника, които от 1914 г. участват в печалбите на предприятието.
1877 г. - по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) части от Предния отряд на руската армия освобождават Калофер. През 1895 г. - свещеник Епифаний Шанов е ръкоположен за Ливийски епископ на Католическата българска църква от източен обряд (униати) със седалище в Солун. 1914 г. - Русия отправя към България предложение за съюз в избухналата на 15 юли Първа световна война. Предложението е отхвърлено с мотив за неутралитет.
1942 г. - разстрелян е Никола Вапцаров – поет революционер, деец на работническото движение.
Никола Йонков Вапцаров е роден на 24 ноември 1909 г. в Банско. Завършва Разложката гимназия, след което учи в Морското машинно училище във Варна. От 1932 г. е машинен техник в АД "Българска горска индустрия" в Кочериново. Член е на Районния комитет на БКП в Рилската долина. През 1936 г. се премества да живее в София. Първоначално работи в мелниците на братя Бугарчеви, а по-късно е огняр на парен локомотив. В годините на Втората световна война 1939–1945 г. се обявява за съюз със СССР и взема участие в Соболевата акция (ноември 1940 г.). Арестуван през май 1941 г., Вапцаров е интерниран за 3 месеца в Годеч. След като се завръща в София, става пръв помощник на Цвятко Радойнов – ръководител на Военния отдел при ЦК на БКП. На 4 март 1942 г. е арестуван, осъден на смърт и впокследствие е разстрелян заедно с А. Иванов, А. Попов, Ат. Романов, П. Богданов и Г. Минчев. През 1940 г. е отпечатана единствената му стихосбирка "Моторни песни". От 1941 г. е в редакционния комитет на в. "Технически глас" и е един от редакторите на в. "Литературен критик".
1990 г. - С многохилядно шествие мумията на Георги Димитров е пренесена от Мавзолея, изграден специално за нея до Централните софийски гробища, където тялото е препогребано.
Георги Димитров умира на 2 юли 1949 г. в курортното градче Барвиха (СССР), откъдето тленните му останки са пренесени в България и поставени в специално изграден за него мавзолей в центъра на столицата. По личното желание на близките му те са извадени от мавзолея и са погребани в Софийските централни гробища.
2002 г. - Умира актрисата Катя Паскалева (1945 - 2002). Родена е на 18 септември 1945 г. Завършва НАТФИЗ, специалност "Актьорско майсторство". Играе във филмите "Козият рог", "Краят на песента", "Иван Кондарев", "Звезди в косите, сълзи в очите", "Матриархат", "Вилна зона", "Катина", "Памет", "Спирка за непознати", "Мълчанието" и др. Роли в театъра: Албена в "Албена" от Йовков, Розалинда в "Както ви харесва" от Шекспир, Нина Заречная в "Чайка" от Чехов, Мег в "Рожден ден" и Сара в "Любовникът" от Харолд Пинтър, Йохана в "Сватба" от Елиас Канети, Вела във "Вампир" от Антон Страшимиров, Мадлен в "Амеде" от Йонеско и др. Носителка е на наградите "Фемина" за най-добра женска роля в Брюксел, актриса на годината в Панама, за най-добра женска роля на Международния фестивал в Карлови Вари; "Златна роза" (колективна) за филмите "Вилна зона" и "Иван Кондарев"; две награди за женска роля на годината на Съюза на българските филмови дейци (СБФД) и Съюза на артистите в България (САБ).
Други събития на тази дата:
1881 - Учредена е Международната федерация по гимнастика - първата международна спортна федерация.
1900 - Открито е метрото на Париж.
1914 - Предложението на Русия до България за съюз в избухналата на 15 юли Първа световна война е отхвърлено с мотив за неутралитет.
1929 - Фашисткото правителство на Италия забранява употребата на чужди думи в италианския език.
1942 - Холокост: Открит е концентрационния лагер Треблинка.
1942 - Втората световна война: Хитлер подписва заповед за провеждането на Операция Еделвайс, целяща превземането на петролните полета на Баку.
1942 - Изпълнени са смъртните присъди на шест ръководители и сътрудници на ЦК на БКП - Антон Иванов, Никола Вапцаров, Антон Попов, Петър Богданов, Георги Минчев и Атанас Романов.
1952 - Под ръководството на генерал Мохамед Нагиб и Гамал Абдел Насър е извършен държавен преврат в Египет, при който е детрониран крал Фарук.
1974 - В Гърция е свалена от власт военната хунта на черните полковници.
1979 - Аятоллах Хомейни - духовен водач на Иран, забранява излъчването на музика по радиото и телевизията с мотива, че тя развращава младежта.
1990 - С многохилядно шествие Георги Димитров е погребан на Централните софийски гробища.
1991 - Тридесет и деветте протестиращи депутати, с изключение на Стоян Ганев, се завръщат във ВНС.
1992 - Абхазия провъзгласява независимостта си от Грузия.
2000 - Астрономическата обсерватория на университета в Масачузетс (САЩ) открива най-малкия спътник на Сатурн - с диаметър 4,8 км.