Статии от 22 юни 2024г.
Германия напада СССР
22 юни 2024 г.На този ден Православната църква чества
Свети свещономъченик Евсевий, епископ Самоатски
На този ден в историята
Германия напада СССР
Русия
Годишнина от началото /1941/ на Великата отечествена война. Отбелязва се от 1996 г. по силата на закон "За дните на войнската слава и паметните дати на Русия" от 13 март 1995 г. и указ на президента от 8 юни 1996 г.
На този ден 150 германски дивизии навлизат в СССР по 3000-километров фронт, с което се осъществява нападението на Германия, съгласно разработения план “Барбароса”. Въпреки постъпилите предварително сведения, Сталин отказва да повярва, че Хитлер ще наруши постигнатите между двете страни споразумения. Германските войски започват бързо настъпление.
“ Барбароса “ е кодово название, избрано от германското командване, за нападението над Съветския съюз през 1941 г. През ноември 1940 г. са начертани плановете и са одобрени от Хитлер в директива № 21, датираща от 18 декември 1940 г., озаглавена “Операция Барбароса”. Предложено е приготовленията за нападението да бъдат завършени на 15 май 1941 г., а до есента немците трябва да напреднат до линията, минаваща от Арххангелск до Волга.Необходимостта Германия да се намеси на Балканите срещу Гърция и Югославия забавя нападението със 7 седмици. На 22 юни 1941 г. 79 немски девизии, подкрепени от Румънски и финландски войски, пресичат границата. Три основни групировки – Група армии Север (фелдмаршал фон Лееб) трябва да нападне от Източна Прусия до Ленинград за един месец ; Център ( фелдмаршал фон Бок) трябва да предприеме двупосочно през Минск и Смоленкс към Москва; Юг (фелдмаршал фон Рундщед) трябва да превземе Киев, Украйна, басейна р. Дон и Черноморското крайбрежие. Тази най-голяма военна операция в историята се проваля по две основни причини: руските ресурси и издръжливост са по-големи от очакваните. Хитлер се намесва, давайки заповед за концентриране на войските срещу Москва, след като Ленинград вече е обкръжен, а в същото време придвижва танкови войски от центъра в южната посока и по този начин облекчава защитата на Москва. До настъпването на зимата само южната армейска група успя да изпълни първоначалните заповеди.
Агенция "Фокус" - денят 22 юни
През 168 г. пр. н. е. на 22 юни, римските легиони нанасят решително поражение на македонските войски при Пидна. Древна Македония е изправена пред гибел.
На 22 юни 1603 г. френският изследовател Самуел де Шамплан извършва първото си пътешествие в земите на днешна Канада.
Тридесет години по-късно, на 22 юни 1633 г. в манастира на доминиканците „Св. Минерва” Галилео Галилей е принуден да се откаже от своите идеи.
На 22 юни 1675 г. английският крал Карл ІІ основава обсерваторията в Гринуич.
На 22 юни 1775 г. пусната е в обръщение първата американска валута.
На същата дата през 1812 г. френският император Наполеон Бонапарт издава заповед френската армия да премине река Неман и да започне настъпление в Русия.
На 22 юни 1815 г. по ирония на съдбата Бонапарт подписва манифест за отказ от френския престол.
На 22 юни 1889 г. в Германия, за първи път в Европа, е въведена пенсия за старост и прослужени години.
През 1905 г., по време на големите кланета над арменците, са избити над 170 000 души.
На 22 юни 1916 г. на Западния фронт, при Флери / Франция /за първи път немците използват в бойна обстановка газ Фосген.
Две години по-късно, отново по време на Първата световна война, англичаните провеждат първата в света нощна танкова операция.
На 22 юни 1927 г. според легендарните Илф и Петров, великият комбинатор Остап Бендер, провежда шахматен сеанс във Васюки – столицата на световния шахмат.
През 1936 г. на тази дата полковникът от армията на Швейцария скача във вода от дирижабъл, издигнал се на височина 120 метра.
На 22 юни 1940 г. в Компиен е подписана капитулацията на Франция във Втората световна война. Френската капитулация е подписана в същия влаков вагон, в който през 1918 г. е подписана капитулацията на кайзерова Германия.
На 22 юни 1941 г. хитлеристка Германия напада Съветския съюз. В изпълнение на план „Барбароса” на границата на СССР са концентрирани 5,5 млн. войници и офицери на Вермахта, 4 300 танка, над 47 000 полеви оръдия и минохвъргачки, над 5 000 бойни самолета. Три групи армии – „Север”, „Център” и „Юг” атакуват със 180 дивизии / 19 танкови и 14 механизирани/, 4 въздушни армии и допълнителни финландски и румънски части. Започва най-кръвопролитната част от Втората световна война, приключила с разгрома и капитулацията на Германия на 9 май 1945 г.
На 22 юни 1942 г. на стадион „Динамо” в Киев се играе „Мачът на смъртта”. Футболистите на „Динамо” Киев побеждават с 5:3 отбор на германските военновъздушни сили „Луфтвафе”. Четирима от украинските футболисти са разстреляни след мача.
На същия ден командващият немските войски в Африка Ервин фон Ромел, наричан „Пясъчната лисица”, е произведен в звание фелдмаршал.
На 22 юни 1960 г. окончателно се прекратяват отношенията между Китай и Съветския съюз.
На същата дата, но през 1973 г. в ООН са приети двете германски държави – ФРГ и ГДР.
На 22 юни са родени:
1757 г. Английският мореплавател Джордж Ванкувър, изследвал крайбрежието на Северна Америка и дал името си на едноименния град.
1898 г. Германският писател Ерих-Мария Ремарк – „Трима другари”, „На западния фронт нищо ново”, „Време да се живее, време да се мре” и др.
1949 г. Американската актриса Мерил Стрип – носителка на 10 награди „Оскар”.
Денят 22 юни в историята на България:
813 г. Българска армия на хан Крум разбива византийците при Версиникия /Маламирово, Ямболско/
1858 г. В Цариград е свикано събрание на представители на местната българска колония за изграждането на нов по-представителен български храм. За целта събранието приема “Устроение на Народната Българска Църква в Цариград”.
1877 г. Части на Долнодунавския отряд под командването на ген. Аполон Цимерман извършва десант при Галац и село Гарван и започва настъпление в Северна Добруджа.
1878 г. Провежда се четвъртото заседание на Берлинския конгрес. Английският делегат граф Солзбъри прочита английското предложение, което предвижда разкъсване на Санстефанска България.Северна България със Софийски окръг образува васално на султана княжество, Южна България - преименувана на Източна Румелия, става автономна област под върховенството на султана, Македония се връща на Турция.
1902 г. Издаден е първи такрир на екзарх Йосиф I за съставянето на Светия синод и на Смесен съвет в Цариград на основата на четирите епархии във вилаетите, подкрепен от българското правителство.
1910 г. В София е основан Общ независим съюз на свещеническите братства с орган в. "Съветник", който отхвърля зависимостта си от Светия синод.
1913 г. По време на Междусъюзническата война в сражения срещу сръбските войски, загиват опълченците от 1 Дебърска дружина на Македоно-одринското опълчение - редниците Симеон Кузманов, Ново Теофилов и Спас Новов от Ябланица, Дебърско, Ефрем Начов от Селце, Дебърско, Йосиф Христов от Галичник, Дебърско, Данаил Димитров от Тресанче, Дебърско, Марко Спасов от Неуези, Дебърско.
1913 г. Първа Българска армия на ген.-лейтенант Васил Кутинчев овладява Княжевец, а на 24 юни - Пирот.
1913 г. По време на Междусъюзническата война 1-ви Артилерийски полк води сражения със сърбите при Плоча, Чука и Острика, Македония.
1913 г. По време на Междусъюзническата война 30-ти пехотен Солунски полк води тридневни сражения срещу сръбските войски в района на Криволак.
1913 г. Гърция обявява война на България.
1923 г. Учредено е Задгранично представителство на БЗНС в Прага начело с Райко Даскалов и други земеделски емигрантски дейци.
1930 г. Организацията "Въртоп" взривява бомба на Нишката гара. Арестувани са25 македонски дейци.