Статии от 21 май 2024г.
Св. Св. Константин и Елена. Св. мчк. Константин Софийски
21 май 2024 г.Св. равноапостоли Константин и царица Елена. Св. мъченик Константин Софийски († ок. 1737)
Царуването на император Константин (ок. 280 - 22.V.337 г.) и неговата майка Елена е едно от най-важните събития в историята на християнството. Константин обединява империята и официално въвежда християнството като държавна религия. Според преданието Елена посещава Палестина и открива Христовия кръст.
На Св. Константин и Елена е строго забранена всяка полска работа. Празникът, наречен още Костадиновден, се чества за предпазване от градушка. Вярва се, че „Еленка и Костадин носят градушката в чувал".
В Югоизточна България и в някои села в Странджа до Черно море се извършва обичаят игра по огън, нестинарство.
Празник на град Елена
Официалният ден на града се отбелязва, едновремнно с големия църковен празник - св. св. Константин и Елена. Тържествата в града започват с празничен водосвет, който ще отслужи Великотърновския митрополит Григорий, удостоен с титлата Почетен гражданин на Елена. В музейния комплекс "Даскалоливница" е открит паметник на еленските зографи. Концерти, спектакли и спортни прояви разнообразяват програмата на празника на възрожденския град.
Празник на Пазарджик
Празникът на града се чества от 1930 г. в деня на църковния празник Св. св. Константин и Елена.
На този ден в историята
21 май 2024 г.На 21 май 1894 г. вестник „Свободно слово“ публикува програмата на правителството на Съединената легална опозиция начело с Константин Стоилов: демократизиране на управлението и възстановяване на гражданските права.
1894 г.Вестник „Свободно слово“ публикува програмата на правителството на Съединената легална опозиция начело с Константин Стоилов: демократизиране на управлението и възстановяване на гражданските права. Когато на 18 май княз Фердинанд приема 15-тата оставка на Стефан Стамболов, опозиционните сили в страната са ясно очертани. Крайните русофили, които са противници на режима, са в криза, тъй като Драган Цанков е в емиграция, а Петко Каравелов в затвора. През 1893 г. обаче се създава и нов опозиционен център, групиран около Константин Стоилов, Григор Начович и Димитър Тончев. Още преди май 1894 г. монархът постепенно създава контакти с тези политически дейци. След 1892 г. Фердинанд вече не иска до стои в сянката на Стамболов. Така той установява контакт с опозицията и извършва известна предварителна подготовка за идването й на власт. След преговори и консултации е съставен коалиционен кабинет начело с Константин Стоилов. Липсата на единодействие между коалиционните партньори личи и на парламентарни избори през септември. Голяма част от депутатите обявяват принадлежността си към формираната през лятото Народна партия. В продължение на 5 години тя управлява страната, чрез назначения през декември втори кабинет на Константин Стоилов.
1911 г. в сражение с турския аскер край село Журче, Демирхисарско, загива войводата от Крушово Блаже Биринчето.
На този ден през 1920 г. е съставено самостоятелно правителство на БЗНС начело с Александър Стамболийски.
През 1968 г. Политбюро на ЦК на БКП приема решение за написване на многотомна история на България, като вниманието се насочва и към „проблемите на образуването и утвърждаването на българската нация, към националноосвободителното движение и културен възход на българския народ през Възраждането; към изграждането на българската държава след Освобождението в 1878 и борбите на българския народ за национално обединение“.
По света: На 21 май 1499 г. заради доноси Христофор Колумб е лишен от длъжността губернатор на Еспаньола (Хаити). Островът е открит от Колумб през 1492 г. Испанският мореплавател го нарича Еспаньола.
На този ден през 1840 г. Нова Зеландия е обявена за колония на Великобритания.
На 21 май 1969 г. в САЩ палестинецът Сиsрхан Сирхан е осъден на смърт за убийството на Робърт Кенеди.
На този ден в Черна гора се провежда референдума за независимостта на страната.
2006 г. - В Черна гора се провежда референдума за независимостта на страната. Гражданите на Черна гора трябва да решат дали да се запази държавното обединение Сърбия и Черна гора. 484 718 гласоподаватели в 1124 избирателни секции ще трябва да отговорят на въпроса “Желаете ли Черна гора да бъде независима държава с пълно международно признание?“. За излизане от държавното обединение е необходимо да гласуват повече от 50% от гласоподавателите в Черна гора и 55% от гласувалите да се обявят за независимостта на страната.
На този ден са родени: Борис Иванов Бакалов – български поет и юрист; Кирил Любомиров Топалов – български литературен критик, белетрист и драматург. През 1848 г. в село Косинец, Костурско е роден Поп Търпо Поповски – председател на Битолския окръжен революционен комитет. На 21 май са родени: генерал-майор Тодор Марков Марков, подполковник Константин Богданов.
На 21 май умират: английският актьор и режисьор Джон Гилгуд; Юрий Николаевич Рьорих, пред дома му в центъра на София е убит Александър Греков, председател на Народния сговор и директор на в. „Слово“.
Пред дома му в центъра на София е убит Александър Греков, председател на Народния сговор и директор на в. „Слово“. Той е роден в София на 5 декември 1884 г. и е син на Димитър Греков. Завършва право в Париж и се отдава на дипломатическа дейност. След приключването на Междусъюзническата война 1913 г. е включен в състава на българската делегация, която води преговорите в Цариград за подписване на мирен договор между България и Турция. След началото на Първата световна война 1914–1918 г. Греков оглавява Българската легация в Париж, а по-късно в Стокхолм. След подписването на Солунското примирие 1918 г. той е български дипломатически представител в Берн. През 1919 г. е изпратен като комисар към щаба на междусъюзническото управление в Западна Тракия. Поради несъгласие с политиката на БЗНС си подава оставката през 1920 г. и насочва вниманието си към журналистическата и обществената дейност. През 1921 г. е един от създателите на Народния сговор. В организацията влизат безпартийни дейци и запасни офицери, които са против управлението на БЗНС и левите сили. Ролята на централно ръководство играе Софийският комитет, начело на който застава Греков. В края на 1921 г. и началото на 1922 г. се учредяват местни групи и в редица други градове на страната, в които има военни гарнизони. Официалното оповестяване на организацията става на 15 март 1922 г., а на 10 април започва да излиза и печатният и орган – в. „Слово“. След убийството на Ал. Греков през май 1922 г. на негово място е издигнат проф. Ал. Цанков. Заедно с Военния съюз Народният сговор участва в подготовката и извършването на държавния преврат на 9 юни 1923 г. и поема управлението на страната до 21 юни 1931 г.
През 1961 г. в София умира Милан Матов – председател на Битолския окръжен революционен комитет.
1991 г. - 46-годишният бивш министър-председател на Индия Раджив Ганди е убит при бомбен атентат. Раджив Ганди /1944-1991/ е индийски държавник, генерален секретар на партията Индийски национален конгрес (2 ноември 1984 г. – 21 май 1991 г.), министър-председател на Индия (31 декември 1984 г. – 1 декември 1989 г.). Той е роден на 20 август 1944 г. в Бомбай и е син на Индира и Фероз Ганди. По време на предизборната си кампания за най-големите в света демократични избори, мощна бомба, поставена в кошница с цветя избухва и убива Раджив Ганди. Най-малко още 14 души загиват по време на атаката в град Шриперумбудур, близо Мадрас – столицата на южния Индийски щат Тамил Наду. Никой не поема отговорността за убийството, но се предполага, че атентатът е дело на тамилски терористи. /www.vsekiden.com/